Kvalitní filtr na vodu zlepší kondici vám i celé domácnosti
Přístup k pitné vodě patří k privilegiím evropské moderní společnosti. Můžeme otočit kohoutkem nebo posunout páku baterie. Přestože je voda u nás dobře dostupná, její kvalita se různí a mnohdy je neobejde bez dodatečné úpravy. Užitečným pomocníkem je filtr na vodu, který ji zbaví nežádoucích látek. Kohoutkové filtry jsou nenápadné a dají se namontovat kdykoli. Pokud zvolíte centrální filtrační zařízení, je ideální na něj myslet už při stavbě nebo rekonstrukci.
Filtr na vodu není nadstandard
V celé Evropské unii platí, že kohoutková voda by měla být pitná a zdravotně nezávadná. Bohužel to neznamená, že pokaždé, když se napijeme vody z vodovodu, jsme nadšení a voda nám chutná… Pokud čerpáte vodu z vlastní studně, měli byste být ještě obezřetnější a pečlivě hlídat, jestli to, co pijete, opravdu prospívá vašemu zdraví.
Vodní filtry používáme na vodu, která je kontaminovaná nebo nesplňuje požadavky na kvalitu vody. Ovšem i pitná voda vytěží z filtru na vodu maximum. Voda bude totiž lépe chutnat a vonět, bude zdravější, protože filtr odstraní těžké kovy, rezidua léčiv, herbicidů, pesticidů a v neposlední řadě prodlouží životnost spotřebičů, protože změkčí vodu a výrazně omezí tvorbu vodního kamene.
V Hradci Králové je například voda ve vodovodní řádu nepříliš chutná a tvrdá. Ten první fakt vám může zkazit požitek ze sklenky vody nebo čaje. Ten druhý znamená kratší životnost domácích spotřebičů a větší spotřebu pracích a mycích přípravků. Tvrdá voda se zkrátka s rychlovarnou konvicí, pračkou a myčkou zrovna nepřátelí…
Existují různé filtrace na vodu a také se rozdílně umísťují. Pojďme se podívat na jednotlivé tipy a odhalit jejich klady a případné nectnosti.
Filtrace vody na vstupu
Filtr na vstupu je velkoobjemovou soustavou filtrů, která je umístěna na hlavním přívodu vody do domu. To znamená, že se přes ni filtruje veškerá voda, která je v daném objektu používána.
Jde o poměrně složité zařízení a počítejte s vyššími pořizovacími náklady i náročnější údržbou. Velikost filtrační nádoby vybírejte s ohledem na objem filtrované vody, abyste zajistili nepřetržitý přísun čisté vody do všech potrubí. Výhodou je pak neomezený zdroj pitné vody v nejvyšší možné kvalitě a možnost zkombinovat libovolný počet filtrů a úpraven vody podle přání.
Kdy (ne)zvolit filtr na vodu na vstupu?
Filtr na vstupu potřebujete v případě, že čerpáte vodu z vlastní studny nebo vrtu, zejména pak v celoročně obydlených rodinných domech. Tento systém velkoobjemové filtrace zajistí, že z každého kohoutku poteče kvalitní nezávadná voda. Veškerá voda v objektu tak bude vhodná k přímé konzumaci a na vaření, pro osobní hygienu, zalévání rostlin či úklid. Navíc prodlouží životnost domácích spotřebičů, jako jsou pračka, myčka nebo kávovar. Naopak filtr na vstupu je zbytečný, pokud odebíráte vodu z vodárny, rozbor vody neprokázal žádné nadlimitní hodnoty nežádoucích látek, voda není zakalená ani nepáchne. V případě sezónně obydlených rekreačních objektů může být tento systém zbytečně naddimenzovaný a mnohdy stačí, pokud se voda filtruje tzv. kohoutkovým filtrem.
Kohoutkový filtr na vodu
Kohoutkové filtry neboli filtry v místě užití nainstalujte na konkrétní kohoutek, nejlépe do kuchyně. Ze zbylých kohoutků teče voda neupravená. Filtry umístěte pod dřez nebo je přidejte na konec kohoutku. V druhém případě je filtr umístěný na kuchyňské lince a má nižší objem filtračního média, a tím pádem i nižší spolehlivost filtrace.
Nejčastěji je filtračním médiem aktivní uhlí, které odstraňuje široké spektrum škodlivin a zlepšuje chuť i vůni vody. Některé kohoutkové filtry nabízejí i vícestupňovou filtraci s odstraněním mechanických nečistot či mikroorganismů. Z důvodu nízkého objemu filtrované vody tato filtrace není stoprocentní. Lze ji považovat pouze za možnost, jak zlepšit kvalitu kohoutkové vody, ale pravděpodobně nedokáže vyřešit prokázané problémy. Výhodou je naopak nízká cena, kompaktní rozměry a snadná montáž, kterou zvládnete i svépomocí.
Výhody a nevýhody kohoutkového filtru
Filtr na vodu z kohoutku je ideální pro domácnosti, které čerpají vodu z vodáren a nejsou spokojeny s její kvalitou, zejména pak s obsahem dezinfekčních chemikálií. Ty zhoršují chuť vody a citlivějším jedincům mohou způsobovat zdravotní potíže. Pokud je jinak voda nezávadná, nemá smysl filtrovat vodu v celém objektu– k přímé konzumaci totiž spotřebujeme pouhá dvě procenta vody.
Rovněž instalujte kohoutkový filtr pro rekreační objekty s vlastním zdrojem vody a nízkou spotřebou, pokud vám bude stačit jeden zdroj pitné vody v kuchyni a ze zbylých kohoutků budete čerpat vodu užitkovou, na zalévání nebo úklid. To ovšem platí pouze v případě, že voda splňuje normy pro pitnou vodu. Bateriový filtr totiž obsahuje filtrační patronu, která má omezenou účinnost a nedokáže spolehlivě odstranit veškeré nebezpečné druhy znečištění.
Kdy kohoutkový filtr na svou práci nestačí?
K problému může dojít případě, že jsou ve vaší vodě různé mikroorganismy nebo nadlimitní hodnoty nebezpečných chemických látek. Byť byste díky kohoutkovému filtru měli k dispozici zdroj nezávadné vody k přímé konzumaci, mohou nebezpečné látky ohrozit vaše zdraví i při osobní hygieně.
Co všechno můžeme ve vodě najít?
Filtraci vody lidé mnohdy řeší až ve chvíli, kdy je voda z kohoutku viditelně zakalená, případně se ucpávají baterie. Mechanické nečistoty ale zdaleka nejsou jediným zdrojem znečištění vody.
Kohoutková pitná voda z obecního vodovodu sice podléhá přísným kontrolám, ale zároveň obsahuje různé chemikálie. Nejčastěji jde o chlor, kterým se odstraňují nežádoucí mikroorganismy, jakými jsou viry a bakterie. Ve vodě z vodovodu jsou navíc přítomny stopy znečištění, které nedokáže čistička odpadních vod dostatečně dobře odstranit. Jedná se zejména o zbytky léčiv, které pocházejí z domácích odpadních vod, a dusičnany z průmyslu a zemědělství.
Náš doporučený denní příjem tekutin se pohybuje mezi třemi a čtyřmi litry. Na údržbu domácnosti a základní hygienu vody potřebujeme ještě mnohem víc. Předcházejte chorobám i poškození vybavení svého domu nebo bytu a pořiďte si zdroj kvalitní vody. Pokud je vaše současná situace neuspokojivá, zvažte nákup filtru na vodu.